Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Kapitola 12.

Aldehydy a ketony

 

 

 

Výroba acetaldehydu

Do kádinky s 50ml syntetického ethanolu vhoď do ruda rozžhavenou měděnou spirálu s vrstvou oxidu měďnatého. Oxid měďnatý se v ethanolu ztratí,ethanol se vznítí a v okolí kádinky je cítit štiplavě zapáchající acetaldehyd.

 

Nakládáme mrtvá těla do kapaliny

Do preparátního válce nalij do 3/4 - 35% roztok formaldehydu ( formalín). Na umělohmotnou destičku připevni živočicha, kterého chceš uchovat. Destičku s živočichem ponoř do formalínu a válec napevno uzavři a zatav tavící pistolí. Získal si preparát, který vydrží několik set let.

 

Hoření acetonu

Do malé krystalizační misky nalij 5ml acetonu, který zapal hořící špejlí. Aceton hoří silně čadivým žlutým plamenem za silného zápachu po ředidlech.

 

Výroba zrcátka

Do stojanu upevni velkou kulatou baňku, do které nalij 25ml 10% vodného roztoku dusičnanu stříbrného.Do tohoto roztoku nalij 5ml 25% amoniaku a 10ml 35% roztoku formaldehydu. V baňce se vytvoří černá sraženina, kterou odstraníte zahřátím baňky nad plynovým kahanem. Po vychladnutí baňky se stěny potáhnou vrstvou stříbra, které odráží obraz jako zrcadlo. Tímto způsobem se průmyslově vyrábí zrcadla.