Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Kapitola 6.

Alkany a cykloalkany

 

 

 

Příprava methanu tepelným rozkladem

Do zkumavky upevněné ve stojanu do svislé polohy nasyp 4g octanu sodného a 2g natronového vápna. Zkumavku uzavři gumovou zátkou, kterou prochází skleněná trubička vytažená do kapiláry. Směs ve zkumavce zahřívej plamenem plynového kahanu. Páry unikající z ústí kapiláry zapal. Methan vzniklý touto reakcí hoří svítivě modrým plamenem.

 

Vlastnosti propan-butanové směsi

Do zkumavky svisle upevněné ve stojanu vypusť z tlakové lahve 2-3cm3 kapalné propan-butanové směsi do zapalovačů. Ve zkumavce probíhá chemická reakce za vzniku jinovatky a mrazu pod -30 stupňů celsia.Propan-butan se ve zkumavce sám začal odpařovat ( bublat ).

 

Hoření propan-butanové směsi

Do stojanu upevni do výšky 30cm nad pracovní plochou kovový žlábek, který dosáhne z 30cm výšky až na okraj pracovní desky. Pod žlábek postav malou hořící čajovou svíčku . Ze zkumavky s propan-butanem vylij něco málo kapaliny na horní okraj žlábku. Propan-butan se vznítí a prudce hoří.

Hoření cyklohexanu

Na hodinové sklíčko kápni kapku cyklohexanu, který zapal sirkou. Cyklohexan hoří svítivě žlutým plamenem za vzniku velkého množství sazí.

 

Příprava ethylenu

Do zkumavky upevněné ve stojanu do svislé polohy nasyp 4g polyethylenové folie a 2g písku. Zkumavku uzavři gumovou zátkou, kterou prochází skleněná trubička vytažená do kapiláry. Směs ve zkumavce zahřívej plamenem plynového kahanu. Páry unikající z ústí kapiláry zapal. Ethylen vzniklý touto reakcí hoří svítivě žlutým plamenem a za silného třesku vybuchuje.