Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Kapitola 11.

Oxidy a reakce solí

 

 

 

Oxid siřičitý 

Do odměrného válce nasyp 2-3g manganistanu draselného a přilij 10ml 30% peroxidu vodíku. Válec uzavři velkou gumovou zátkou. Na spalovací lžičku naber trochu síry a zapal ji o plamen kahanu. Zapálenou síru vlož do válce s kyslíkem. Síra v kyslíku hoří za vzniku oxidu siřičitého svítivě modrým plamenem.

 

Oxid železitý

Do odměrného válce nasyp 2-3g manganistanu draselného a přilij 10ml 30% peroxidu vodíku. Válec uzavři velkou gumovou zátkou. Na spalovací lžičku naber trochu práškového železa a zapal ho o plamen kahanu. Zapálené železo vlož do válce s kyslíkem. Železo v kyslíku hoří za vzniku oxidu železitého svítivě žlutým plamenem za vzniku jisker a rezavého oxidu železitého.

 

Oxid sodný

Do odměrného válce nasyp 2-3g manganistanu draselného a přilij 10ml 30% peroxidu vodíku. Válec uzavři velkou gumovou zátkou. Na spalovací lžičku polož kousek sodíku o velikosti hrachového zrnka a zahřej ho plamenem kahanu. Zahřátý sodík na lžičce vlož do válce s kyslíkem. Sodík v kyslíku shoří za vzniku oxidu sodného svítivě žlutým plamenem.

Sodík se v kyslíku sám od sebe vznítil ! Je samozápalný na vzduchu !

 

Oxid vápenatý

Do odměrného válce nasyp 2-3g manganistanu draselného a přilij 10ml 30% peroxidu vodíku. Válec uzavři velkou gumovou zátkou. Na spalovací lžičku polož kousek vápníku o velikosti hrachového zrnka a zahřej ho plamenem kahanu. Zahřátý vápník na lžičce vlož do válce s kyslíkem. Vápník v kyslíku shoří za vzniku oxidu vápenatého svítivě oranžovým plamenem.

Vápník se sám od sebe vznítil ! Je samozápalný na vzduchu !

 

 

Oxid fosforečný

Do odměrného válce nasyp 2-3g manganistanu draselného a přilij 10ml 30% peroxidu vodíku. Válec uzavři velkou gumovou zátkou. Na spalovací lžičku naber trochu červeného fosforu, který zapal o plamen kahanu. Zapálený fosfor vlož do válce s kyslíkem. Fosfor v kyslíku hoří za vzniku oxidu fosforečného svítivě žlutým plamenem .

 

Oxid uhličitý hasí plamen

Do odměrného válce nasyp 5g pevného uhličitanu vápenatého a přilij 10ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové. Vznikající plyn zadrž pomocí gumové zátky ve válci. O plamen kahanu pak zapal špejli, kterou vlož do válce s oxidem uhličitým. Špejle zhasne.

 

Vznik kyslíku

Na síťku s drceným porcelánem si položíme titrační baňku. V odměrném válci si odměříme 50ml 3% peroxidu vodíku. Obsah válce přelijeme do baňky. Reakci zahájíme tím, že k peroxidu přisypeme 1 malou lžičku manganistanu draselného.

 

Hoření oxidu chromového

Do digestoře navršíme na síťku s porcelánem 1-2 malé lžičky oxidu chromového do tvaru kužele. Do kapátka si nasajeme trochu ethanolu a pokapeme jím hromádku oxidu. Pokud je oxid vysoce čistý a né moc starý, zapálí se již při styku s ethanolem. Pokud máte k dispozici oxid starší výroby, zapalte ho pomocí hořící špejle.

 

Velká pěna z peroxidu vodíku

Na plastovou podložku položíme odměrný válec o objemu 500ml, do kterého nalijeme 50ml 30% peroxidu vodíku. Dále přilijeme 40ml saponátu na nádobí a lehce kroužením ve vzduchu promícháme obsah válce. Pokus zahájíme vhozením jedné vrchovaté lžičky krystalického jodidu draselného do připraveného roztoku. Pozor ! Pěny bude opravdu hodně.

 

 

Hoření oxidu uhelnatého

Do kuželové baňky na 50ml odpipetujeme pipetou s pipetíkem 2ml 96% kyseliny sírové a 3ml 96% kyseliny mravenčí. Baňku položíme do digestoře na síťku s porcelánovým středem, která leží na trojnožce. Zapálíme plynový kahan a opatrně síťku zespod zahříváme. Když směs kyselin začne vřít, zapalte unikající výpary o hořící špejli.

 

 

Vznik oxidu dusičitého

Na porcelánovou síťku položte kuželovou baňku a položte ji do digestoře. V odměrném válci na 10ml si odměřte asi 2,5ml 65% dýmavé kyseliny dusičné a přelijte ji do kuželové baňky na síťce. Pokus zahájíte tím, že do baňky s kyselinou vhodíte kousek zamotané hořčíkové pásky. 

 

 

Vznik chloridu amonného

Do digestoře si položíme na petriho misku 2 gázové tampony ( každý do jiného rohu ). Na první tampon kápneme pár kapek amoniaku a na druhý pár kapek kyseliny chlorovodíkové. U tamponu s kyselinou se začne tvořit bílý dým chloridu amonného. Když oba tampony přesunete k sobě na prostředek misky, bude dýmu přibývat.

 

Chemická zahrádka

Do kádinky nalijte 100ml vodního skla a 300ml vody. Do takto připravené směsi vhoďte pár lžiček různě barevných solí niklu, sodíku, kobaltu, mědi, manganu, železa a jiných kovů. V kádince totiž následně vyrostou rostlinky.

 

Červíci v roztoku

Do 0,1 % roztoku žluté krevní soli vhodíme pár menších krystalků chloridu měďnatého. Pozorujeme srážení malých červíkovitých nitek. 

 

Vznik hydrátu ze soli

Na hodinové sklo navršíme lžičkou hromádku bezvodého síranu měďnatého. Do kapátka nasajeme trochu vody a pokapeme s ním románku síranu měďnatého. Ten se za syčení a kouření mění na pentahydrát síranu měďnatého, který má modrou barvu. 

 

Pyroforické železo

Do suché zkumavky nasypte 1cm silnou vrstvu šťavelanu železnatého z minulého pokusu. Zkumavku upevněte do držáku a zahřívejte její obsah, dokud se nerozpadne na černý prášek. Tento prášek pak v zatemnělé místnosti vysypte na porcelánovou síťku. Vzniká gejzír jisker.

 

 

Chameleón minerális

Do vody v kádince vhodíme na špičku lžičky dokonale vyžíhaného oxidu manganičitého. Pozorujeme vznikající zabarvení v roztoku.