Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Kapitola 2.

Směsi a oddělování složek směsí

 

 

 

Zjištění složek minerální vody

Do první kádinky nalij vodu z vodovodu a do druhé vodu minerální. Do každé kádinky vlož kapátko.Zapal plynový kahan a na podložní sklo kápni kapičku vody z vodovodu. Toto sklíčko uchop do chemických kleští a přetáhni plamenem kahanu. Tuto reakci proveď i s vodou minerální. Na sklíčku kde byla odpařena voda z vodovodu nic nezbylo ale na sklíčku, kde byla voda minerální je jasně vidět odpařená sůl.

 

Příprava suspenze

Do větší kádinky nalij 250ml vody a přidej 1-2 lžičky práškové křídy. Tuto směs rozmíchej skleněnou tyčinkou. V kádince vznikla směs,které se říká suspenze.

 

Příprava emulze

Do erlenmayerovy baňky nalij vodu obarvenou potravinářským barvivem.Vodu v baňce pak přelij dvojnásobným množstvím stolního nebo lampového oleje.V baňce vzniklo rozhraní obou kapalin.Této směsi se říká emulze.

 

Příprava mlhy

Vezmi jakoukoli voňavku,nebo osvěžovač vzduchu a začni ho rozstřikovat do místnosti. Jemné kapičky rozptýlené vonící kapaliny tvoří mlhu. Vznikla směs, které se říká mlha.

 

Příprava dýmu

Do erlenmayerovy baňky nasypte 2 lžíce laboratorního pudru Taleku 500. Baňku uzavřete zátkou a protřepejte. V baňce vzniká bílý dým.

 

Příprava pěny

Do kuželové baňky nalijte trochu vody a saponátu na mytí nádobí.Baňku uzavřete zátkou a protřepejte.V baňce vznikla směs, které se říká pěna.

 

Filtrace křídové suspenze

Do stojanu upevněte filtrační kruh, do kterého vložte kruhovou nálevku.Pod nálevku položte suchou kádinku tak,aby se nožička nálevky dotýkala stěny kádinky.Pak složte kruhový filtrační papír na polovinu a polovinu na čtvrtinu.Vzniklý kornoutek vložte do nálevky a střičkou ovlhčete trochou vody tak,aby se filtrační papír přisál na stěny nálevky.Nyní připravte suspenzi pomocí pokusu č.2. Pomocí skleněné tyčinky nalívejte směs křídy a vody do nálevky aby směs nepřetekla přes okraj papíru.Usazenou křídu na filtračním papíře vysušte a uschovejte.Filtrací jste získali v kádince pod nálevkou čistou vodu.

 

Sublimace naftalenu

Do malé kádinky nasypte směs, která se skládá z 1 lžičky naftalenu a 1 lžičky práškové křídy.

Kádinku zakryjte hodinovým sklem a postavte na azbestovou síťku,která leží na trojnožce.Pod síťkou zapalte zápalkami plynový kahan a mírně zahřívejte. Naftalen se mění na bílé páry,které se usazují ve formě bílých krystalů na stěnách kádinky a hodinovém skle.Křída ovšem zůstala na dně kádinky.Při tomto pokusu jsme přečistili naftalen od křídy pomocí sublimace.

Krystalizace modré skalice

Do kádinky nalijte 250ml vody a přisypte 2-3 lžičky modré skalice ( pentahydrát síranu měďnatého ).Rozmíchejte tyčinkou skalici ve vodě na roztok. Modrou skalici přidávejte, dokud se bude rozpouštět.Když se na dně kádinky usadí nerozpuštěné krystaly přefiltrujte roztok podle pokusu č.7.Vzniklý filtrát nalijte do krystalizační misky a nechte samovolně odpařit. Po několika dnech se v misce utvoří velké modré krystaly modré skalice.Krystaly uschovejte pro další pokusy.

 

 

Usazování

Do odměrného válce nalijte do 3/4 vodu.Pak do válce nasypte 1-2 malé lžičky aktivního uhlí a pozorujte průnik drobných částeček uhlí na dno válce.Pomocí tohoto pokusu jsme získali suspenzi uhlí a vody.