Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Kapitola 7.

Alkiny

 

 

 

Výroba acetylenu ( ethinu )

Do větší titrační baňky nalij 100ml vody a přidej na špičku lžičky práškového fenolftaleinu. Do baňky pak vhoď větší kousek karbidu ( acetilidu ) vápenatého. Unikající plyn zapal. Karbid vápenatý reaguje s vodou za vzniku plynného acetylenu ( ethinu ) a vodného roztoku hydroxidu vápenatého, který barví roztok fenolftaleinu na fialovou barvu. Acetylen je prudce výbušný a hoří svítivě žlutým plamenem za vzniku velkého množství sazí.

 

Acetilid stříbrný

Do zkumavky nalij 5ml vody a přidávej dusičnan stříbrný do vzniku 10% roztoku. Do roztoku zaváděj hadičkou plynný acetylen tak, že baňku z minulého pokusu zazátkuješ gumovou zátkou, kterou prochází gumová hadička.

Když se vyloučí z roztoku hnědá sraženina vysuš ji na azbestové síťce plamenem plynového kahanu. Když se vzniklý acetilid stříbra dostatečně vysuší, vybuchne a shoří bílým plamenem.

Acetilid nikdy neuchovávej. Sebemenší otřes nebo zahřátí způsobuje výbuch.

 

Reakce ethinu s bromem

Do zkumavky nalij 10ml čerstvě připravené bromové vody . Do zkumavky zaváděj plynný acetylen podle pokusu č.2 . Pozoruj odbarvování bromové vody.

 

Výbuch ethynu

Do kuželové baňky na 250ml nalijeme 100-150ml vody. Baňku umístíme na porcelánovou síťku a vyndáme ze zásobní lahve 1 kousek karbidu vápenatého, který vhodíme do baňky s vodou. Když se začne vyvíjet plyn, zapálíme si v bezpečné vzdálenosti od baňky špejli a přiblížíme ji k jejímu ústí. Pozor na prudký výbuch a vznik velkého množství sazí !