Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Kapitola 3.

Atraktivní pokusy pro demonstrační účely

 

 

 

Štěkající pes – jednodušší varianta

Do velkého odměrného válce nalijte 5ml sirouhlíku a připusťte k němu oxid dusičitý do úplného zaplnění válce. Pak válec uzavřete a několikrát s ním zatřepejte ve vzduchu. Pak válec upevněte do varných kruhů laboratorního stojanu. O kahan si zapalte dlouhou špejli a ihned po otevření válce zapalte unikající plyny. Ozve se silná rána a velmi ostrý svítivý modrý plamen. Při práci dejte velký pozor na práci se sirouhlíkem a oxidy dusíku. Obě látky jsou velmi jedovaté !

 

Výbušný parafín

Do zkumavky svisle upevněné v ručním držáku nasypte 3-4 cm silnou vrstvu strouhaného parafinu. Zapalte plynový kahan a parafin zahřejte k varu.Když se parafin začne vařit, rychle konec zkumavky ochlaďte v kádince se studenou vodou. Parafin vybuchne, vyletí ven ze zkumavky a polovina ho ve vzduchu shoří.

 

Měníme bílý fosfor na měď

Do kádinky se 150ml 10% vodného roztoku síranu měďnatého rychle ale opatrně vložte malou tyčinku nebo kousek bílého fosforu. Po několika hodinách se tyčinka bílého fosforu změnila na tyčinku mědi.

 

Krvavý pohár

Do skleničky na vysoké noze nalijte 100ml čerstvé hovězí krve .Do pipety s balonkem pak natáhněte 20ml 30% peroxidu vodíku.Pipetu pak ponořte do krve a najednou do ní vstříkněte všechen peroxid.Krev se nafoukne jak želé a vypadá jako zmrzlinový pohár. 

 

Reakce dusičnanu draselného s uhlím

Do stojanu upevněte varný kruh, na který položte triangl s hodinovým sklem. Na hodinové sklo pak nasypte 2 malé lžičky dusičnanu draselného a 1 malou lžičku uhlí v prášku. Směs pak zahřejte zespodu plynovým kahanem a dejte pozor na prasknutí skla. Směs se vznítí fialovým plamenem a shoříza vzniku dusitanu draselného a oxidu uhličitého.

 

 

Hoření fosforu pod vodou

Do kulaté baňky s vývodem upevněné v držáku ve stojanu nalijte 150mlvody a přidejte čerstvě ukrojený kousek bílého fosforu. Do baňky pak zavádějte hadičkou plynný kyslík a pozorujte, jak fosfor reaguje.Fosfor se sám od sebe začíná vzněcovat a hoří i pod vodní hladinou.

 

 

Vznik krápníku z octanu sodného

Nejdříve si do velké erlenky nalijte 250ml vody, do které přisypte 200g krystalického octanu sodného. Roztok míchejte skleněnou tyčinkou, dokud se všechen octan nerozpustí. Když je octan rozpuštěn nasypte na dno obrácené krystalizační misky pár velkýchkrystalků octanu sodného. Pak na krystaly začněte pomalinku lít připravený roztok. Z roztoku začne vyrůstat velký bílý krápník. 

 

Výroba mědi ze železa

Do stojanu na držák na zkumavky zavěste drát , na kterém visí železný plech. Tento plech namočte do roztoku síranu měďnatého ( cca. 10% ), pak do roztoku kyseliny dusičné ( cca. 30% ) a pak znovu do roztoku síranu měďnatého.Když pak na plíšek klepnete drátkem namočeným v roztoku kyseliny dusičné, jakoby kouzlem se plech ihned pokryje vrstvou mědi.

 

 

Redukce oxidu měďnatého vodíkem

Pomocí tlakové lahve naplňte odměrný válec uchycený dnem vzhůru ve stojanu v držáku plynným vodíkem. Když je válec naplněn vodíkem, nahřejte v kleštích pomocí plynového kahanu tenký a kulatý měděný plech do červeného žáru. Když se plech začne v plameni měnit na šedou barvu, přerušte zahřívání a plech vsuňte do válce s vodíkem. Plech vyndavejte a zandavejte sem a tam a pozorujte vznik a zánik šedé barvy plechu.