Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Kapitola 11.

Alkoholy a fenoly

 

 

 

Důkaz chloru v polyvinylchloridu

Do očka měděného drátu upevni kousek polyvinylchloridu. Zapal plynový kahan do jehož plamene vlož měděnou spirálu s plastem. Polyvinylchlorid obsahuje chlor, který zbarvil nesvítivý plamen na zelenou barvu.

Polyvinylchlorid = lino

 

Důkaz ethanolu vázaného v ovocném víně

Do varné baňky nalij 150ml ovocného vína. Baňku zazátkuj gumovou zátkou, kterou prochází 50cm dlouhá skleněná trubička vytažená do kapiláry. Na trojnožku polož azbestovou síťku, na kterou postav baňku s kapilárou. Pod trojnožkou zapal plynový kahan a baňku zahřívej do varu vína. Páry unikající z trubice zapal hořící špejlí. Ethanol obsažený v ovocném víně díky kvašení vyprchal z baňky ve formě hořlavých par.Po vychladnutí zbylé kapaliny jsme zjistili, že v baňce zbyla pouze obarvená voda.

 

Methanolová zkouška

Do porcelánové misky nalij 5cm3 methanolu a 4cm3 koncentrované kyseliny sírové. Do tohoto roztoku přisyp 1-2 lžičky kyseliny borité. Směs zapal hořící špejlí. Směs hoří oslnivě zeleným plamenem.Touto reakcí se dá rozlišit methanol od ethanolu, jelikož ethanol hoří při této zkoušce oslnivě žlutým plamenem.

 

Hoření ethanolu

Na hodinové sklíčko kápni kapku ethanolu, kterou zapal hořící třískou. Ethanol hoří svítivě žlutým plamenem a velmi rychle vyprchává.

 

Oxidace glycerolu 1

Na azbestovou síťku navrš kopeček manganistanu draselného o váze asi 5g. Na kopeček manganistanu kápni kapátkem pár kapek glycerolu. Po 30 vteřinách se směs vznítí fialovým plamenem za vzniku jisker, bílých dýmů a odlítávajících kousků připomínajících kamínky.

 

 

Oxidace glycerolu 2

Do zkumavky nasyp 2g manganistanu draselného ke kterému přikápni 3-4 kapky glycerolu a 2 kapky peroxidu vodíku ( cca. 3% ). Ve zkumavce vzniká velký žár, který vám dokáže spálit ruku při jednom doteku.

 

Jak zapáchá fenol ?

Na stole otevři v rukavicích láhev s fenolem. Ucítíš silný zápach po lepidlu Herkules.

 

 


Barvení fenolu ionty Fe3+

Do digestoře umístíme kádinku s 50ml destilované vody. Do vody opatrně umístíme větší kousek fenolu a mícháním tyčinkou ho po delší době rozpustíme. Pak pomocí kapátka přidáme do roztoku fenolu pár kapek 1% roztoku dusičnanu železitého. Pozorujte zabarvení roztoku.

 

Barvení hydrochinonu ionty Fe3+

Do digestoře umístíme kádinku s 50ml destilované vody. Do vody opatrně umístíme 1 lžičku hydrochinonu a mícháním tyčinkou ho po delší době rozpustíme. Pak pomocí kapátka přidáme do roztoku hydrochinonu pár kapek 1% roztoku dusičnanu železitého. Pozorujte zabarvení roztoku.

 

Barvení resorcinu ionty Fe3+

Do digestoře umístíme kádinku s 50ml destilované vody. Do vody opatrně umístíme 1 lžičku resorcinu a mícháním tyčinkou ho po delší době rozpustíme. Pak pomocí kapátka přidáme do roztoku resorcinu pár kapek 1% roztoku dusičnanu železitého. Pozorujte zabarvení roztoku.

 

 

Barvení pyrokatechinu ionty Fe3+

Do digestoře umístíme kádinku s 50ml destilované vody. Do vody opatrně umístíme 1 lžičku pyrokatechinu a mícháním tyčinkou ho po delší době rozpustíme. Pak pomocí kapátka přidáme do roztoku pyrokatechinu pár kapek 1% roztoku dusičnanu železitého. Pozorujte zabarvení roztoku.

 

Vznik chinhydronu

Do digestoře umístíme již obvyklou aparaturu složenou ze stojanu, držáku na zkumavky, zkumavky a křížové svorky. Do zkumavky nalijeme 10-15ml destilované vody, ve které rozpustíme mícháním lžičku hydrochinonu. Do pipety s pipetíkem nasajeme 10ml 3% roztoku dusičnanu železitého a samospádem ho vypustíme do roztoku hydrochinonu, roztok změní barvu a po chvíli se v něm vyloučí jiskřivé krystalky chinhydronu. 

 

Vznik jodové tinktury

Do zkumavky se zábrusnou zátkou nalij 5ml syntetického ethanolu a přisyp 2-3 šupinky resublimovaného jodu.Zkumavkou třepej, dokud se jod nerozpustí. Vzniklá tmavě oranžová kapalina je průmyslově vyráběná dezinfekce známá pod názvem jodová tinktura.

 

Výroba silic

Do kuželové baňky se zábrusnou zátkou nalij 100-150ml syntetického ethanolu. Do baňky pak vhoď 10-20g šeříkových nebo růžových květů. Baňku uzavři zátkou a nech týden působit. Po týdnu si přičichni k vzniklé barevné kapalině. Vůně z květů se nasákla do ethanolu, který voní jako vlastnoručně vyrobený parfém.