Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Kapitola 14.

Plasty

 

 

 

Vznik fenolplastu

Ke 2g fenolu ve zkumavce přidáme 4cm3 roztoku formaldehydu a 6 kapek koncentrované kyseliny chlorovodíkové. Zkumavku se směsí uzavřeme smotkem vaty a zahříváme na vodní lázni, až se vytvoří zákal. Potom směs přelijeme na porcelánovou misku a mírně zahříváme, dokud se voda neodpaří.Vzniklá látka se nazývá fenolplast.

 

Hoření polyethylenu

Do chemických kleští uchop kousek polyethylenové folie, kterou vlož do plamene plynového kahanu. Polyethylen se roztaví a shoří žlutým, silně čadivým plamenem.

 

Hoření polystyrenu

Do chemických kleští uchop kousek polystyrenu, který vlož do plamene plynového kahanu. Polystyren se roztaví a shoří žlutým, silně čadivým plamenem.

 

Hoření celuloidu

Do chemických kleští uchop kousek celuloidu, který vlož do plamene plynového kahanu. Celuloid se roztaví a shoří bílým, silně čadivým plamenem.

 

Rozpustnost polystyrenu

Do zkumavky se zábrusnou zátkou nalij 5-10ml čistého acetonu. Do zkumavky pak nasyp 1-2 lžičky polystyrenových kuliček. Zkumavkou chvíli třepej. Polystyren se rozpustí.

Takto se vyrábí i lepidla na plasty. Zkus něco slepit tímto lepidlem !

 

Vznik polyamidového vlákna

Do kádinky nalij do 1/2 roztok hexamethylendiaminu rozpuštěného ve vodě. Pak na roztok hexametylendiaminu nalij roztok kyseliny adipové v hexanu. Na rozhraní obou kapalin vzniká polyamid, který natočením na skleněnou tyčinku vytáhněte jako vlákno. Tímto způsobem se průmyslově vyrábí dámské polyamidové punčochy.