Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Kapitola 1.

Kovy a redoxní reakce

 

 

 

Hoření hořčíku na vzduchu

Na azbestovou síťku nasyp 5-8 g hořčíkových pilin a zapal je plamenem plynového kahanu.

Hořčík hoří oslnivě bílým plamenem za vzniku pevného a plynného bílého oxidu hořečnatého.

 

Vznik chloridu sodného

Do odměrného válce nasyp 5g manganistanu draselného a přilij 5ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové.Chlor vzniklý ve válci zadrž zazátkováním válce gumovou zátkou. Na spalovací lžičku polož kousek sodíku o velikosti hrachového zrnka a mírně zahřej v plameni plynového kahanu. Rozpálený sodík vlož do válce s chlorem. Sodík se reakčním teplem roztaví a v chloru shoří za vzniku bílých dýmů a válec se pokryje vrstvou bílého prášku. Vzniklý bílý prášek je chlorid sodný – kuchyňská sůl. 

 

Vznik oxidu siřičitého

Do odměrného válce nasyp 5g manganistanu draselného a přilij 25ml 30% peroxidu vodíku. Vzniklý kyslík zadrž ve válci gumovou zátkou. Na spalovací lžičku naber trochu síry a zapal ji plamenem kahanu. Spalovací lžičku se zapálenou sírou vlož do válce s kyslíkem. Síra se s kyslíkem slučuje za vzniku svítivě modrého plamene a oxidu siřičitého.

 

Redukce vodíku oxidem měďnatým

Do zkumavky vypusť z tlakové lahve pár mililitrů plynného vodíku. Do korkové zátky ,která pasuje do zkumavky s vodíkem zasuň měděnou spirálu, kterou zahřej do červena v plameni plynového kahanu. Když se na spirále usadí černý oxid měďnatý zasuň spirálu do zkumavky s vodíkem. Když se oxid měďnatý přemění zpět na měď a vzniknou kapičky vody, které orosí zkumavku spirálu vyndej.

 

Pozinkování měděného plechu

Do kádinky s 50ml vody nasyp 2-3 lžíce síranu zinečnatého. Síran ve vodě rozmíchej na nasycený roztok. Do nasyceného roztoku zinečnaté soli vlož měděný plíšek. Po dvaceti minutách měděný plech vyndej. Plech se pokryl vrstvičkou zinku a vznikl modrý roztok síranu měďnatého.

 

Pomědění zinkového plechu

Do kádinky s 50ml vody nasyp 2-3 lžíce síranu měďnatého. Síran ve vodě rozmíchej na nasycený roztok.Do nasyceného roztoku měďnaté soli vlož zinkový plíšek. Po dvaceti minutách zinkový plech vyndej. Plech se pokryl vrstvičkou mědi a vznikl bílý roztok síranu zinečnatého.

  

Redukce oxidu měďnatého uhlíkem

Do zkumavky upevněné v ručním držáku nasyp 1 lžičku práškového uhlíku a 2 lžičky oxidu měďnatého.Zkumavku se směsí zahřej ostrým plamenem plynového kahanu. Při reakci vzniká oxid uhličitý a čistá měď.

 

Redukce oxidu olovnatého uhlíkem

Do zkumavky upevněné v ručním držáku nasyp 1 lžičku práškového uhlíku a 2 lžičky oxidu olovnatého.Zkumavku se směsí zahřej ostrým plamenem plynového kahanu. Při reakci vzniká oxid uhličitý a čisté olovo.

 

Redukce oxidu zinečnatého uhlíkem

Do zkumavky upevněné v ručním držáku nasyp 1 lžičku práškového uhlíku a 2 lžičky oxidu zinečnatého.Zkumavku se směsí zahřej ostrým plamenem plynového kahanu. Při reakci vzniká oxid uhličitý a čistý zinek.