Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Kapitola 6.

Exotermické reakce

 

 

 

Faraónovi hadi vylézající z vajec  

Do misky na odpařování kapalin nasyp 4-5g rhodamidu rtuťnatého a zvlhči několika kapkami vody, až vznikne hustá žlutá kaše. Z kaše pak vytvaruj válečky,které zapal. Válečky na několika místech puknou a z puklinek se začnou vysouvat černí faraónovi hadi.

( Pokud se vám nepodaří připravit kaši, přidejte škrob a rozdělejte na tuhé těsto. )

 

 

Reakce s peroxidem sodíku 1

Do železné misky nasyp 1 lžičku těžkého hliníkového prachu a 1 lžičku peroxidu sodného. Směs promíchej a z kapátka na ni kápni 1-3 kapičky vody. Směs zasyčí a valí se z ní hustý bílý dým.

 

Reakce s peroxidem sodíku 2

Do železné misky nasyp 1 lžičku oxidu manganičitého,1 lžičku peroxidu sodného a 1 lžičku práškového zinku.Na směs kápni kapičku koncentrované kyseliny sírové. Směs se vznítí a shoří tmavě zeleným a žlutým plamenem.

 

 

Hoření cukru

Do chemických kleští uchop kousek kostkového cukru a vlož ho do plamene kahanu. Cukr se začne tavit.Na druhou kostku cukru nanes cigaretový popel a znovu vlož do plamene kahanu. Cukr hoří.

 

Červené jiskry

Na filtračním papíře smíchej 1 lžičku chlorečnanu draselného a 1 lžičku červené krevní soli

( hexakyanoželezitan draselný ). Tuto směs nasyp na azbestovou síťku a udeř do ní kladivem. Ze směsi vylétnou červené jiskry a sytě červený dým. Dým ostře zapáchá.

 

Cestička

Na filtračním papíře smíchej 1lžičku práškového hořčíku,1 lžičku mleté síry,1 lžičku chlorečnanu draselného a 1 lžičku manganistanu draselného. Tuto směs nasyp na azbestovou síťku do tvaru cestičky. V kleštích zapal o kahan kousek hořčíkové pásky a zažehni cestičku. Cestička hoří za vzniku jisker,hustých hnědých dýmů, sytě žlutého plamene a slyšitelného syčení.

  

Jiskřící válečky

Do porcelánové misky na odpařování kapalin nasyp 3 lžičky dvojchromanu amonného a 3 lžičky dusičnanu draselného. Směs ovlhči několika kapkami vody a míchej do vzniku kaše. Do kaše se přimísí škrob, jen velmi málo. Ze směsi vypracuj tuhé těsto, které tvaruj do válečků. Válečky pak na azbestové síťce zapal.Z válečků létají jiskry,hmota pomalu žhne a její objem se zvětšuje. V místech hoření vzniká zelený had.

 

Sopka na stole

Do digestoře umístíme velmi jednoduchou zahřívací aparaturu složenou z trojnožky, síťky s porcelánem a plynového kahanu. Na předvážkách si na hodinovém skle navážíme 4-5g dichromanu amonného, který pak následně přesypeme na síťku v digestoři do tvaru kužele. Ze spodu síťky zapálíme o zápalku plynový kahan a začneme pomalu zahřívat. Když začne reakce probíhat, kahan odstavíme. 

 

Sopka, která jiskří

Do digestoře umístíme velmi jednoduchou zahřívací aparaturu složenou z trojnožky, síťky s porcelánem a plynového kahanu. Na předvážkách si na hodinovém skle navážíme 4-5g dichromanu amonného, který pak následně přesypeme na síťku v digestoři do tvaru kužele. Na kopeček dichromanu nasypeme ještě malou lžičku hořčíkového prachu pro zvýšení efektu. Ze spodu síťky zapálíme o zápalku plynový kahan a začneme pomalu zahřívat. Když začne reakce probíhat, kahan odstavíme. 

 

 

Sopka na stole trochu jinak

Na předvážkách si na hodinová skla navážíme 5g dichromanu amonného a 5g dusičnanu amonného.Obě látky smísíme ve třecí misce a důkladně je rozetřeme. Pak přidáme na špičku malinkou lžičku rozpustného škrobu a směs ovlhčíme několika kapkami vody z kapátka. Pomocí skleněné tyčinky vymícháme ze směsi těsto, ze kterého vytvoříme menší kužel, který umístíme doprostřed porcelánové síťky. Zapálíme plynový kahan, kterým zažehneme špičku kužele.

 

Faraónův mlhotvorný had

Do digestoře umístíme aparaturku složenou z porcelánové síťky a trojnožky. Na předvážkách si navážíme na hodinová skla 1,5 g dichromanu draselného, 3g dusičnanu draselného a 3g sacharosy.Vše smísíme ve třecí misce a velmi opatrně rozetřeme na prášek. Vniklou směs nasypeme do tvaru kužele na síťku v digestoři a vršek kužele zvrchu zapálíme kahanem.

 

Faraonovi hadi

Do porcelánové odpařovací misky nasypte oxid chromitý podél stěny misky. Na filtračním papíře připravte směs z 9 lžiček sacharosy a 1 lžičky hydrogenuhličitanu sodného. Směs dobře promíchejte a nasypte ji doprostřed misky. Oxid po stranách ovlhčete 10ml ethanolu a směs zapalte.

 

Bručící gumový had

Do digestoře umístíme aparaturu skládající se ze stojanu, křížové svorky, držákem na zkumavky a zkumavkou. Do zkumavky nasypte 1cm silnou vrstvu chlorečnanu draselného. Zapalte plynový kahan a roztavte chlorečnan na čirou kapalinu. Do vroucího chlorečnanu vhoďte ½ gumového medvídka a zaatáhněte sklo digestoře. U tohoto pokusu se může stát, že žár vzniklý při reakci roztaví zkumavku, jejíž konec ukápne na desku stojanu.

 

 

Peklo ve zkumavce

Do digestoře umístíme aparaturu složenou ze stojanu, křížové svorky, držáku na zkumavky a zkumavky, do které nasypte 1cm silnou vrstvu krystalického dusičnanu draselného. Zapalte plynový kahan a opatrně roztavte dusičnan na čirou kapalinu. V kleštích nažhavte v plameni kahanu kousek dřevného uhlí do červeného žáru. Nažhavené uhlí pak vhoťe do roztaveného dusičnanu. Když uhlí doreaguje vhoďte do zkumavky kousek síry. Pozor na roztavení zkumavky vysokým žárem vzniklým při reakci.

 

 

 

 

Blesky pod vodou

Do stojanu upevníme křížovou svorku s držákem na zkumavky. Do zavěšeného držáku pak svisle upevníme těžkotavitelnou zkumavku. Do zkumavky pomocí pipety odpipetujeme 2 ml 96% kyseliny sírové a převstvíme ji 2 ml ethanolu. Počkáme, než se vrstvy usadí a vytvoří mezi sebou rozhraní. Po usazení obou vrstev vhodíme lžičkou do směsi 2-3 krystalky manganistanu draselného a zatemníme místnost. Ve zkumavce na rozhraní obou kapalin vznikají záblesky podobné bleskům.

 

Ďábel ve zkumavce

Do stojanu upevníme do držáku na zkumavky těžkotavitelnou zkumavku, do které nasypeme 1cm silnou vrstvu chlorečnanu draselného. Chlorečnan plamenem kahanu roztavíme ve zkumavce na čirou kapalinu a vhodíme do ní 1-2 hlavičky od zápalek.

 

Bengálské ohně

Na tři filtrační papíry nasypeme lžičku chlorečnanu draselného a lžičku sacharosy. Na každou z těchto hromádek nasypeme 1 lžičku jakéhokoliv dusičnanu. Na první hromádku nasypeme lžičku dusičnanu strontnatého, na druhou hromádku lžičku dusičnanu měďnatého a na třetí hromádku lžičku dusičnanu barnatého. Na síťky s porcelánem vysypte hromádky směsí ( na jednu síťku jedna hromádka ).Zapalte špejli a postupně zažehněte všechny tři hromádky. Tento pokus provádějte v digestoři, či venku na volném prostranství.

 

Bengálský had

Do digestoře umístíme síťku s porcelánovým středem, na kterou položíme porcelánový kelímek na žíhání. Na filtračním papíře si namícháme směs, která se skládá z 1 lžičky dusičnanu měďnatého, 1 lžičky chlorečnanu draselného a 1 lžičky sacharosy. Směs promícháme a nasypeme do porcelánového kelímku. Do pipety pomocí pipetíku nasajte 0,3ml koncentrované kyseliny sírové a pokapejte s ní směs v kelímku. Nastane prudká reakce a směs se vznítí.

 

Zápalná slož z peroxidu barya

Do porcelánového kelímku na žíhání nasypte 1 lžičku peroxidu barnatého a 1 lžičku chlorečnanu draselného. Na takto připravenou směs kápněte v digestoři pár kapek vody.

 

 

Růžový plamen

Do digestoře umístíme síťku s porcelánovým středem. Na předvážkách si odděleně navážíme na hodinová skla 1,5g chlorečnanu draselného a 1,5g mleté síry. Obě látky smísíme na filtračním papíře a přesypeme je na střed porcelánové síťky. Zatáhneme sklo digestoře a zažehneme namíchanou hromádku hořící špejlí.

 

 

Vánoční hromádka

Na filtračním papíře smísíme 1 vrchovatou lžičku střelného prachu, 1 lžičku zinkového prachu a 1 lžičku zlaté barvy v prášku. Na porcelánovou síťku navršíme směs z papíru a posypeme její špičku 1 lžičkou manganistanu draselného, na který kápněte 2-3 kapky glycerolu. Směs se samovolně vznítí a shoří za vzniku gejzíru jisker.

 

Dichromanový hadi

Do digestoře umístíme aparaturu složenou z trojnožky a porcelánové síťky. Na digitálních předvážkách si na hodinová skla navážíme 1,5g dichromanu draselného, 3g dusičnanu amonného a 3g sacharosy. Vše smísíme v třecí misce a rozetřeme na prášek. Z rozetřené směsi vytvoříme v digestoři na síťce kuželík, který svrchu zapálíme kahanem. Když reakce začne probíhat, kahan odstavíme.

 

Blesková hromádka

Na síťku s drceným porcelánem nasypte 6 malých lžiček dusičnanu amonného, 3 malé lžičky sacharosy a 1 malou lžičku práškového hořčíku. Směs promíchejte a upravte ji lžičkou do tvaru malého kopečku, který zapalte o hořící špejli.

 

Reakce cukru s dusičnanem draselným

Na filtračním papíře si smísíme 3 lžičky dusičnanu draselného s 2,5 lžičkami práškové sacharosy. Obě látky důkladně promísíme. Vzniklou směs nasypte na porcelánovou síťku, do tvaru kužele a pomocí hořící špejle ji velmi opatrně zažehněte. Tento pokus se velmi podobá bengálským ohňům, které jsou ovšem méně exotermní. Tato směs se může stejně jako bengálské ohně barvit pomocí dusičnanů, které jsou schopny barvit plamen.

 

 

Modrý plamen

Na předvážkách si na hodinová skla navážíme 1g chloridu amonného, 4g dusičnanu amonného a 4g práškového zinku. Vše dukladně smísíme na filtračním papíře a naavšíme do kužele na porcelánovou síťku, kterou umístíme do digestoře. Když je síťka v digestoři, kapátkem na její vrchol kápneme 1 kapku destilované vody a pozorujeme velmi bouřlivou reakci.

 

Vybuchující modrý plamen

Do titrační baňky nalijte 100-150ml destilované vody, ve které rozmíchejte skleněnou tyčinkou 3 vrchovaté lžičky modré skalice ( CuSo4 . 5H2O ). Pak do roztoku přilijte 50ml 30% kyseliny chlorovodíkové a vyčkejte, dokud se roztok nezabarví svítivě zeleně. Do roztoku pak vhoďte 1-2 menší alobalové kuličky. Zapalte si o kahan špejli. Když začne ze směsi unikat bezbarvý plyn, zapalte ho a nelekněte se. Plyn za silné rány vybuchne a shoří krásným modrým plamenem. Baňku je také možno podložit síťkou kvůli zvyšující se teplotě v reakční směsi, není to však nezbytné.

 

Výbuch oxidu manganistého

V odměrném válci si odměříme 5ml 96% kyseliny sírové. Obsah válce nalijeme do kádinky, kterou postavíme na porcelánovou síťku. Na předvážkách si navážíme na hodinové sklo 3g manganistanu draselného a nasypeme ho do kádinky s kyselinou. Krouživým pohybem ve vzduchu lehce směs promícháme a opět položíme na síťku. Když se v kádince na hladině směsi začnou tvořit bublinky oxidu manganistého, nasajte si do pipety půl mililitru ethanolu. Velice opatrně kápněte do směsi v kádince 1 kapku ethanolu a pak několikrát opakujte. Nikdy nekapejte více než 1 kapku a dejte pozor na možné vystříknutí směsi z kádinky.

 

Hoření cukru v tavenině dusičnanu barnatého

Do digestoře umístíme aparaturu, kterou sestavíme ze stojanu, křížové svorky a držáku na zkumavky.Do držáku svisle upevníme zkumavku, do níž nasypeme lžičkou 1cm silnou vrstvu dusičnanu barnatého. Zapálíme plynový kahan a zkumavku opatrně zahříváme, dokud se dusičnan neroztaví na čirou kapalinu. Do takto roztaveného dusičnanu pak velmi rychle a opatrně vhoďte lžičkou malou hrudku krystalické sacharosy.

 

Reakce tetrahydrogenaluminátu lithného s vodou

Na hodinové sklo si velmi opatrně v rukavicích navážíme 2,5 g tetrahydrogenaluminátu lithného. Naváženou látku pak nasypte do kelímku z kovu, který položte na síťku s porcelánovým středem.Nyní již stačí zatáhnout sklo digestoře a kápnout do misky kapku vody. Pozor na opravdu velmi prudkou reakci !

 

Manganistanová sopka

Na síťku s drceným porcelánem nasypte 1-2 malé lžičky manganistanu draselného. Do kapátka, nebo pipety nasajte 1ml ethanolu a pokropte s ním manganistanovou hromádku. Takto připravenou směs zažehněte špejlí.

 

Světlice z dusičnanu barya a stříbřenky

Do kelímku na žíhání umístěného na porcelánové síťce nasypte směs, kterou připravíte z 3 hmotnostních dílů dusičnanu barnatého a 1 hmotnostního dílu stříbřenky v prášku. Směs v kelímku zapalte reakcí manganistanu draselného s glycerolem.

 

Samozápalná směs

Na síťku s drceným porcelánem nasypeme 1-2 malé lžičky manganistanu draselného do tvaru kužele. Na vrchol manganistanového kužele kápneme kapátkem 3-4 kapky glycerolu a počkáme do vzniku bouřlivé reakce. Pokud nechceme zničit síťku, použijeme třecí misku !