Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 Kapitola 1. Pokusy s roztoky a

barevná chromatografie

 

 

 

Velikost povrchu látky na rozpouštění

Do dvou kádinek postupně nalijeme 250-300ml vlažné vody.Do první kádinky nasypeme pár větších krystalů modré Skalice a pokusíme se jí rozmíchat na roztok.Skalice se rozpouští jen velmi pomalu a má slabý namodralý nádech. Do porcelánové třecí misky nasyp pár krystalů modré skalice a tloučkem je rozetři na jemný světle modrý prášek. Drcenou modrou skalici pak nasyp do druhé kádinky s vodou a rozmíchej v roztok. Tento roztok má tmavě modrou barvu a skalice se rozpustila rychleji než v prvním případě.

 

Připravujeme nasycený a nenasycený roztok

Do dvou kádinek postupně nalijeme 200–250 ml vlažné vody a do každé kádinky nasypeme stejné množství modré skalice a mícháme tyčinkou do rozpuštění látky na roztok.Do jedné kádinky pak nasypeme další dávku modré skalice a mícháme do rozpuštění.Další dávku skalice přidáváme dokud se bude rozpouštět. V kádince s jednou dávkou jsme připravili nenasycený roztok.V druhé kádince jsme několikrát skalici dokázali rozpustit a připravili jsme roztok nasycený.

 

Připravujeme roztoky z kapalin 

Do kulaté baňky nalijeme 200 ml vlažné vody a přilijeme 100ml acetonu. Baňku zazátkujeme a protřepeme. Připravili jsme roztok acetonu ve vodě.

 

Připravujeme roztoky plynů 

Do erlenmayerovy baňky kápni kapátkem 2-3 kapky bromu. Baňku rychle zazátkuj a počkej, až se kapalný brom rozloží na červenohnědé páry. Do baňky s parami bromu pak nalij 300ml vlažné vody.Baňku znovu zazátkuj a protřepej ji v ruce. Připravili jsme roztok plynného bromu ve vodě ( tvz.bromová voda ).

 

Plave vejce ve vodě ?

Připravíme si dva stejně velké odměrné válce.Do prvního nalijeme do 3/4 vodu z vodovodu a do druhého do 3/4 nasycený roztok soli (chloridu sodného). Do obou válců vhodíme vajíčko a pozorujeme reakci.Ve válci s vodou vajíčko plave ke dnu. Ve válci s nasyceným roztokem soli vajíčko plave na hladině roztoku.Můžeme tedy říci, že roztok soli má větší hustotu než voda.

 

Svítící roztok luminolu

Do velké kádinky o objemu 500ml nalijeme 450ml. Na předvážkách si na hodinová skla navážíme 0,1g luminolu, 2,4g uhličitanu draselného, 4g uhličitanu sodného a 6g síranu měďnatého ( pentahydrát ).Všechny navážené chemikálie postupně v libovolném pořadí rozpustíme ve 450ml vody a necháme 10 minut stát v zatemnělé místnosti. Mezitím si v kádince na 50ml smísíme 40ml vody s 10ml 3-6% peroxidu vodíku. Pokus zahájíme tím, že oba roztoky před žáky slijeme, promícháme tyčinkou a zatemníme místnost. Pokus je velmi efektivní v úplné tmě. Výsledný roztok svítí modře.

 

Svítící roztok fluoresceinu

Do čerstvě připraveného roztoku luminolu podle návodu z předchozího pokusu nasypeme 0,2g fluoresceinu naváženého na digitálních předvážkách a rozmícháme ho. Dále pokračujeme podle předchozího návodu. Výsledný roztok svítí zeleně.

 

Indigokarmínový roztok – všechny barvy duhy

Do kádinky nalijeme 500ml destilované vody. Na předvážkách si navážíme 14g glukosy a 24g hydroxidu sodného v pecičkách. V odměřeném množství vody vymícháme z hydroxidu sodného čirý roztok. Do druhé kádinky nalijeme 200ml destilované vody a rozmícháme v ní glukosu na čirý roztok. Následně oba roztoky slijeme a na předvážkách navážíme 0,04g indigokarmínu pomocí kovové kopistky. Indigokarmín v připraveném roztoku rozpustíme a vyčkáme, až nabude oranžové barvy. Pak roztok z velké výšky přelíváme do druhé kádinky a roztok se sám barví na různé barvy ( lze 3x opakovat ).

 

Red-ox forma methylenové modři

Do velké odměrné baňky nalijte 500ml destilované vody. Na předvážkách si navažte 10g glukosy a 5g tuhého hydroxidu sodného. Obě látky rozpusťte v odměřeném množství vody. Do vzniklého roztoku pak přikapejte pár kapek roztoku methylenové modři a baňku zazátkujte. Modré zabarvení zmizí a po zatřepání s baňkou se zase objeví.

 

 

Reakce eosinu s vodou

Do kádinky o objemu 50ml nalijte 50ml vody a postavte ji na porcelánovou síťku. Na kopistku naberte trochu eosinu a rozprašte ho po hladině vody. Jak eosin začne spadávat na dno kádinky, objevuje se oranžová fluorescence. Pokud máte k dispozici eosin rozpustný ve lihu, použijte místo vody ethanol.

 

Reakce fluoresceinu s vodou

Do velkého odměrného válce nebo kulaté varné baňky nalijte alespoň do ¾ vodu. Do takto připravené nádoby pak vhoďte na špičku lžičky práškového fluoresceinu. Pokud se v roztoku neobjevuje žluto-zelené světélkování, přidejte pár kapek 1M roztoku hydroxidu sodného.

 

 

Výroba falešného piva – jodičnanové hodiny

Připravíme si tři roztoky ( A, B, C ).

 

Roztok A: 250ml vody, 3,9g jodičnanu draselného

Roztok B: 250ml vody, 1,3g siřičitanu sodného, 0,5g škrobu a 0,5ml 96% kyseliny sírové

Roztok C: ( do půllitru ) 25ml vody a 5ml saponátu

 

Do půllitru nalijeme roztok C, přilijeme roztok B a promícháme ho tyčinkou. Když se vytvoří pěna, dolijeme půllitr roztokem A. Po chvilce se roztok zbarví jako pivo.

 

Duha z rajčatové šťávy

Do odměrného válce nalijte hustší roztok kečupu ve vodě. K tomuto roztoku přilijte asi 100-150ml čerstvě připravené bromové vody a nechte válec v klidu stát několik minut. Po pár minutách se roztok zabarví podle barev duhy.

 

Krvavý roztok

Do kádinky nalijte 200ml vody a přidejte do ní 5g pevného thiokyanatanu amonného. Pomocí skleněné tyčinky vymíchejte čirý roztok. Do laboratorního stojanu upevněte starý mixérek na kávu a jeho míchací část ponořte do roztoku thiokyanatanu. Zapněte mixování a počkejte, až se v kádince vytvoří vír. Do pipety si bezpečnostním nástavcem nasajte 1ml 5% roztoku železité soli a pomalu jej dávkujte po kapkách do mixovaného roztoku.

 

Modrý roztok

Do kádinky nalijte 200ml vody a přidejte do ní 0,5g pevné žluté krevní soli. Pomocí skleněné tyčinky vymíchejte čirý roztok. Do laboratorního stojanu upevněte starý mixérek na kávu a jeho míchací část ponořte do roztoku v kádince. Zapněte mixování a počkejte, až se v kádince vytvoří vír. Do pipety si bezpečnostním nástavcem nasajte 1ml 5% roztoku železité soli a pomalu jej dávkujte po kapkách do mixovaného roztoku.

 

Reakce acethylacetonu s železitými ionty

Do kádinky nalijte 50ml roztoku dusičnanu železitého o jakékoli koncentraci. Pak do připraveného roztoku kápněte 1-2 kapky acethylacetonu.

 

Difůze manganistanu draselného do vody

Do držáku na zkumavky si upevníme zkumavku. Držák pak upevníme v laboratorním stojanu. Do zkumavky nastříkáme střičkou asi 10cm vysokou vrstvu destilované vody, do které následně vhodíme větší krystalek manganistanu draselného. Pozorujeme barvení roztoku. 

 

 

Reakce kyseliny sulfosalycilové s kyselinou močovou

Do digestoře umístíme velmi jednoduchou aparaturu složenou z laboratorního stojanu, držáku na zkumavky a křížové svorky. Do držáku upevníme širokohrdlou zkumavku, do které odpipetujeme 10ml 1% roztoku kyseliny močové. K tomuto roztoku dávkujeme 10% roztok kyseliny sulfosalycilové po kapkách dokud nedojde k barevné změně roztoku na růžovofialovou barvu. 

 

Barvení škrobu jodem

Do malé kádinky na 25ml nalijeme 20ml horké destilované vody a přidáme k ní 1 malou lžičku bramborového škrobu a promícháme. Následně k bělavému roztoku přikápneme pár kapek jodové tinktury a pozorujeme vznikající modré až černavé zabarvení.

 

 

Substituce bromu v roztoku

Do digestoře umístíme aparaturku složenou z laboratorního stojanu, držáku na zkumavky a křížové svorky. Do držáku upevníme zkumavku, do které odpipetujeme 5ml bromové vody a následně i 5ml chloridu uhličitého. Po vytvoření rozhraní obou kapalin zazátkujeme zkumavku a protřepeme ji. Brom přejde do chloridu uhličitého a zabarví se na žlutou barvu. 

 

 

Substituce jodu v roztoku

Do digestoře umístíme aparaturku složenou z laboratorního stojanu, držáku na zkumavky a křížové svorky. Do držáku upevníme zkumavku, do které odpipetujeme 5ml jodové tinktury a následně i 5ml chloridu uhličitého. Po vytvoření rozhraní obou kapalin zazátkujeme zkumavku a protřepeme ji. Jod přejde do chloridu uhličitého a zabarví se na fialovou barvu. 

 

 

Chromová duha

Do malého skleněného kelímku s kulatým dnem nalijte 10ml diethyletheru a 10ml roztoku dichromanu draselného o látkové koncentraci 0,1 mol/l. Takto připravený kelímek se směsí upevněte do laboratorního stojanu do držáku na zkumavky a přikápněte do něj 1 kapku 30% peroxidu vodíku.

 

Papírová chromatografie

Na tenký proužek filtračního papíru nakresli dospod lihovými fixami jednoduchý a malý obrázek. Do širší zkumavky pak nalij roztok kyseliny salycilové ve vodě. Do zkumavky s roztokem kyseliny pak vlož filtrační papír s obrázkem. Při této reakci dochází k oddělení barevného spektra barviv obsažených ve fixách. 

 

 

Kruhová chromatografie

Na kruhový filtrační papír kápni do středu kapku černého inkoustu.Takto pokapaný papír polož na petriho misku ve které se nachází 5-10ml ethanolu ( lihu ).Stejně jako v pokusu č.1 se odděluje z inkoustu spektrum barev.