Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Kapitola 2.

Pokusy z doby kolem 18. a 19. století

 

 

 

Rozličné postavy ve sklenici vody

Do větší sklenice nalijte trochu čisté vody a přiklepněte do ní 1 větší čerstvé vejce. Takto připravenou sklenici nehte chvíli stát. Vejce bude ve sklenici s vodou tvořit rozličné postavy nejvíce podobné budovám.

 

Tancující vejce

Do čerstvých vajec udělejte malým a ostrým nožíkem pár malých dírek. Do vajec pak vpravte pár kuliček rtuti a vejce kytem zalepte.Na sporák pak dejte v hrnci vařit vodu. Když se voda začne vařit,začnou vejce vyskakovat ven z hrnce.

 

Ve vodě svítící vejce

Do vyfouknutého vajíčka vpravte směs dusičnanu draselného, oxidu vápenatého a práškové síry v poměru hmotností ( 1:1:1 ). Otvory ve vejci pak kytem zalepte. Do kádinky, nebo jiné nádoby pak nalijte vařící se vodu. Vložíte- li vejce do vody, směs uvnitř se zapálí a vejce

začne svítit.

 

Vcucnutí vajíčka do baňky

Na hrdlo baňky, jejíž otvor má asi 20mm v průměru položte čerstvě natvrdo uvařené a oloupané vejce. Aby však mohla baňka vejce vcucnout dovnitř, vhoďte do baňky několik zapálených třísek, nebo kousků papíru. Vzniklý podtlak umožní vcucnout vejce dovnitř. 

 

Písmo na vejci

V třecí misce rozdrťte na jemný prášek síran zinečnatý. Pak vzniklý prášek rozpusťte ve vinném octě. Tímto inkoustem pak napište na skořápku vajíčka nějaký text. Po uvaření vajíčka ve slané vodě natvrdo nápis zmizel ze skořápky a objeví se napsaný na bílku po

oloupání vajíčka.

 

Vejce v tekutině

Do odměrného válce nebo vyšší nádoby nalijte 250ml nasyceného roztoku chloridu draselného, který přelijte 250ml lihu. Do tohoto válce pak pomalu vhoďte čerstvé vejce ve skořápce. Vajíčko se usadí přímo na rozmezí obou roztoků . Místo chloridu draselného můžete použít i kuchyňskou sůl.

 

Změna barvy růže

Do kádinky nalijte 100ml lihu a přilijte 50ml 25% roztoku amoniaku.Do tohoto roztoku namočte červený květ růže. Květ po chvíli změní barvu na krásně zelenou. Květ se po několika hodinách stane opět červeným. Do druhé kádinky pak nalijte koncentrovaný roztok amoniaku ( cca. 25% ) . Do tohoto roztoku pak namočte červený květ růže. Růže změní barvu na krásně modrou. Barva po několika hodinách zmizí a květ se znovu stane červeným.

 

Nespalitelná bankovka

Do kádinky nalijte 50ml lihu a 50ml vody. Do tohoto roztoku pak namočte bankovku a ihned ji pomoci kleští vyndejte. Pak opatrně bankovku o plamen svíčky zapalte. Bankovka začne hořet a když plamen dohoří, bankovka je celá.

 

Modrý a žlutý plamen

Do lihového roztoku prací sody namočte bavlněný knot a zapalte.Knot shoří žlutým plamenem.Do lihového roztoku modré skalice namočte bavlněný knot a zapalte.Knot shoří zeleno-modrým plamenem.

 

Hořící čaj

Do šálku čaje vhoďte kostku cukru namočenou ve vitriolové naftě.Čaj začne vřít a pomocí malého plamínku zápalky začne prudce hořet vysokým plamenem.

 

Plavání kulečníkové koule na rtuti

 Do malého tmavého hrnečku nalijte do ¾ čistou kovovou rtuť, kterou zalijte ¼ jejího objemu tmavou kávou. Pak před diváky položte velmi těžkou kulečníkovou kouli na hladinu kávy. Koule na hladině plave díky rtuti, která je mnohem těžší než koule.

 

Barevně hořící květináče

Do tří květináčů s ucpaným dnem nalijte do každého 10ml lihu .Do prvního květináčku nasypte 1 větší lžičku dusičnanu draselného.Do druhého květináčku nasypte 1 větší lžičku dusičnanu lithného. Do třetího květináčku nasypte 1 větší lžičku dusičnanu césného.

Všechny květináčky pak najednou zapalte hořící špejlí.

 

Vodu v šátku nésti

Rozevřený šátek posypte jemným plavuňovým práškem, nebo jemně rozemletou kalafunou. Pak do šátku nalijte vodu. Neproteče ani kapka !

 

Tavíme stříbro v ořechové skořápce

30g dusičnanu draselného, 8g síry a 4g jemných pilin dobře promíchej.Touto směsí naplňte ořechovou skořápku a doprostřed ní položte kousek stříbra. Pak stříbro převrstvěte stejným množstvím připravené směsi .Pomocí dlouhé hořící špejle směs zapalte. Skořápka bude chvíli vypadat jako ohňostrojová jiskřící fontána, která brzo přestává jiskřit. Po vyhoření směsi vám ve skořápce zůstala malá kapička přetaveného stříbra.

 

Červené mléko

Nasypte několikrát za sebou do skleněné konvice s mlékem na špičku nože vinného kamene. Mléko po chvíli nabude sytě červené barvy a dá se normálně pít !

 

Ukázati barvu, která opět zmizí

V 25ml lihu rozpusťte 1 malou lžičku dusičnanu měďnatého a 1 malou lžičku chloridu amonného. Líh nabude modré barvy. Ucpeme – li však sklenici, barva zmizí a po odzátkování se zase objeví. Pokus lze opakovat několik hodin v kuse.

 

Prach , který se úderem zapálí

Smíchejte jemnými pohyby lžičky 6 dílů práškového dusičnanu draselného se 4 díly čistého červeného fosforu. Tuto směs zabalte do tenčího papíru a uhoďte do něj kladivem. Směs za silné rány vybuchne a chvíli se z ní kouří.

 

 

 

 

 

Vulkán

V třecí misce smíchejte stejné množství vody,práškové síry a železných pilin v těsto, které rychle zahrabte 18 cm pod zem, jelikož by se vám v misce zapálilo.Těsně utiskněte hlínu nad zakopaným místem.Tímto jste vytvořili malou sopku, která , když se těsto vznítí s jiskrami vyrazí svrchní vrstvu zeminy.

 

Výroba umělé mlhy

Do 1. sklenice na nožičce kápněte kapku amoniaku. Do 2. sklenice na nožičce kápněte kapku kyseliny chlorovodíkové. Pak ústí sklenic přiložte blíže s sobě.Vzniká zde bílá mlha chloridu amonného.

 

Nésti oheň na ruce

Vezměte si žloutek, klovatinu,škrobovou moučku a smíchejte vše dohromady.Touto hmotou si namažte ruce a požádejte někoho, aby vám na ruce nasypal rozžhavené dřevěné uhlí. POKUS NENÍ OVĚŘEN V PRAXI !

 

Papír, který se sám zapálí

Savý papír namáčejte v kyselině dusičné, ve které byla do nasycení rozpuštěna

měď. Papír namáčejte vícekrát za sebou a pak nehte pečlivě zaschnout. Když se

takto připravený papír dostane do styku s teplem, vznítí se a bezezbytku a

popela shoří modrým plamenem.

 

Rozpuštění lžíce v kávě

Do šálku na kávu nalijte na dno trochu rtuti a pak uvařenou tmavou kávu. Když pak kávu začnete míchat pravou cínovou lžičkou a zajedete s ní až do rtuti, rozpustí se ve rtuti.

 

Plynové světlo

Do lahve nalijte vodu , do které nasypte železné piliny. Pak do lahve nakapejte pár kapek konc. kyseliny sírové a lahev ucpěte korkovou zátkou, kterou prochází skleněná trubice. Plyny, které po chvíli začnou trubicí unikat ven zapalte hořící špejlí. Hořící páry mají svítivě modrou barvu.

 

Hoření vaty červeným plamenem

Do malé kádinky nalijte 100ml červeného anilinu, ve kterém namočte kousek vaty.Vatu nehte anilinem nasáknou a pak ji pořádně usušte. Po usušení namočte vatu v lihu a zapalte ji na nehořlavé podložce v digestoři. Vata hoří krásně vysokým červeným plamenem po dlouhou dobu.

 

Umělé padající hvězdy

V třecí misce rozetřete směs dusičnanu draselného a síry na jemný prášek. Směs ovlhčete trochou citronové šťávy a lihem. Ze směsi vypracujte tuhé těsto. Z těsta pak tvaruje kuličky o velikost větší fazole. Když pak fazolky na vyvýšeném místě zapálíte, rozšíří namodralé světlo a shoří.

 

Zapalujeme led

Na hromádku ledové tříště nasypte 1 lžičky kafru a nehte chvíli stát. Pak před diváky zapalte místo, kde se nalézá kafr. Kafr hoří a vše vypadá jako kdyby hořela ledová tříšť.

 

 

 

Nespalitelný papír

Kousek silného kartonu namáčejte několikrát za sebou v roztoku chloridu amonného. Po zaschnutí se vám papír nepodaří zapálit !