Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Kapitola 5.

Srážecí reakce

 

 

 

Srážení jodidu olovnatého

Do dvou kádinek o objemu 100ml nalijeme 50ml vody přesně po risku. Na digitálních předvážkách si na hodinová skla navážíme 3g jodidu draselného a 2g dusičnanu olovnatého. Do první kádinky s 50ml vody nasypeme navážený dusičnan olovnatý a skleněnou tyčinkou vymícháme v roztok bílé barvy. Do druhé kádinky s 50ml vody nasypeme 3g jodidu draselného a skleněnou tyčinkou ho také rozpustíme na průhledný roztok. Do pipety s pipetíkem nasajeme 2-3 ml roztoku dusičnanu olovnatého a pomalu ho přikapáváme do roztoku jodidu draselného do vzniku sytě žlutého roztoku.

 

 

Srážení jodidu olovnatého – zlato v roztoku

Na trojnožky umístíme porcelánové síťky, pod které umístíme plynové kahany. Do varných baněk nalijeme po 100ml vody a na předvážkách si na hodinová skla navážíme 0,3g jodidu draselného, který rozpustíme ve 100ml vody v 1. baňce a 0,3g dusičnanu olovnatého, který rozpustíme ve 100ml vody v 2. baňce. Oba roztoky dáme vařit a následně je po překročení bodu varu slijeme. Ochlazováním roztoku na vzduchu dochází k vypadávání zlatavých jehliček jodidu olovnatého. Roztok nálevkou pak slijte do zásobní lahve, se kterou ve vzduchu trochu zatřepejte. Pozorujte zlatý déšť. 

 

Srážení jodidu rtuťnatého

Do velké kádinky na 250ml nalijeme 150ml vody, ve které rozpustíme malou lžičku dusičnanu rtuťnatého. Do malé kádinky na 25ml nalijeme vodu až po risku a mícháním v ní rozpustíme 1 lžičku jodidu draselného. V digestoři si sestavíme aparaturu, která se skládá ze stojanu, držáku na zkumavky a křížové svorky. Do držáku upevníme kávový mixérek a na desku stojanu položíme keramickou nebo porcelánovou síťku. Na síťku položíme kádinku s dusičnanem rtuťnatým, ponoříme do ní mixérek a zapneme ho. V kádince se vytvoří malý vodní vír, do kterého pipetou dávkujte po malých množstvích roztok jodidu draselného.

 

 

Sráženi chromanu stříbrného

Do malé kádinky nalijeme 25ml destilované vody a přisypeme na špičku lžičky chromanu draselného. Tyčinkou vymícháme žlutavý roztok. Pomocí kapátka dávkujeme do roztoku chromanu draselného roztok dusičnanu stříbrného o koncentraci 0,1% po kapkách. Vzniká červeno-rezavá sraženina chromanu stříbrného.

 

Srážení bromidu stříbrného

Do kádinky nalijeme 50ml vody a přisypeme 1-2 malé lžičky bromidu draselného. Pomocí tyčinky vymícháme čirý roztok. Pak do vzniklého roztoku přikapáváme kapátkem 0,1% roztok dusičnanu stříbrného. Vzniká mléčně bílá sraženina bromidu stříbrného citlivá na světlo. Uchováváme ho v tmavých lahvích.

 

Srážení síranu barnatého

Do malé kádinky nalijeme 25ml vody a přikápneme kapátkem 1kapku kyseliny sírové o koncentraci 25%. Pak druhým kapátkem přikapáváme roztok chloru barnatého o koncentraci 0,1 mol.l-1. V roztoku vzniká bílá sraženina síranu barnatého. Kádinku je dobré vypodložit porcelánovou síťkou.

 

Srážení hydroxidu měďnatého

Do kádinky nalijte 50ml vody a přisypte 1-2 lžičky modré skalice. Pomocí tyčinky vymíchejte modrý roztok. Pak pomocí kapátka do roztoku skalice dávkujte 10% hydroxid sodný do vzniku modré sraženiny. 

 

Srážení hydroxidu kobaltnatého

Do kádinky nalijte 50ml vody a přisypte 1-2 lžičky dusičnanu kobaltnatého. Pomocí tyčinky vymíchejte růžový roztok. Pak pomocí kapátka do roztoku dusičnanu dávkujte 10% hydroxid sodný do vzniku modro-fialové sraženiny. 

 

 

Srážení hydroxidu stříbrného

Do kádinky nalijte 50ml vody a přisypte 1 malinkou lžičku dusičnanu stříbrného. Pomocí tyčinky vymíchejte bílý nebo průhledný roztok. Bílý roztok vzniká zakalením vodovodní vody, lze jej odstranit kapkou kyseliny dusičné. Pak pomocí kapátka do roztoku stříbrné soli dávkujte 10% hydroxid sodný do vzniku hnědé sraženiny. 

 

Srážení šťavelanu železnatého

Na porcelánovou síťku položte kádinku na 25ml a nalijte do ní 20ml roztoku šťavelanu amonného o koncentraci 10%. Do druhé kádinky nalijte roztok síranu železnatého o koncentraci 10%. Oba roztoky pak slijte do jedné z kádinek. Vzniká zeleno-žlutý roztok, ze kterého po zfiltrování získáte žlutou sraženinu šťavelanu železnatého. Ten vysušte a uchovejte pro poslední efektní pokus.